wtorek, 10 lipca 2012

Wakacyjna biblioteczka - książki na letnie dni



Większość z nas w lato woli sięgać po lżejsze książki, niż zamęczać się wielce psychologicznymi, trudnymi lub po prostu nudnymi pozycjami. Dlatego postanowiłam przygotować dla Was listę pozycji lekkich, przyjemnych i (mam nadzieję) różnorodnych, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Książki wybierałam spośród moich ulubieńców, dlatego mam nadzieję, że Wam też dostarczą przyjemności w te ciepłe dni. A jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na całodniowe leniuchowanie, pozwolą odnaleźć chwilę relaksu :).

1. Książka fantasy dla młodzieży



Rachel Hawkins "Dziewczyny z Hex Hall"
Sophie po swoich magicznych wykroczeniach zostaje wysłana do specjalnej szkoły, w której uczą się czarownice, wilkołaki, elfy... Placówka z czasem staje się znośna dla bohaterki, pomaga jej w tym  współlokatorka-wampir. W szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy, zostają atakowane dziewczyny, dziwnie powiązane z Sophie, podejrzenie pada na jedyną przyjazną jej osobę... Dodatkową trudnością okazuję się to, że dziewczyna nie zna swojej rodziny, przez co staje się nieświadoma wielu niebezpieczeństw. 

2. Książki dla młodzieży


Jeanne Birdsall "Rodzina Penderwicków"
Tradycyjna z ducha książka przygodowa, opowiada o wakacjach czterech dziewczynkach wychowywanych przez nieco odrealnionego ojca. Ich ekspresja i wyobraźnia zderzają się z ostrymi rygorami i snobizmem reprezentowanym przez właścicielkę okazałego dworu, przy którym spędzają lato.
Wielkim atutem książki są realistyczne i pełne ciepła portrety starszych i młodszych bohaterów. Świat dzieci przenika się ze światem dorosłych. W całej powieści przewija się nieuchwytny cień magicznego realizmu i duża doza humoru. (Źródło: empik.com.pl)


Joanna Philbin "Córki" 
Lizzie Summers jak i jej dwie przyjaciółki mają sławnych rodziców. Dzięki temu mają dobre telefony, komputery, najmodniejsze ciuchy i luksusowe mieszkania. Kiedy Lizzie, pierwszy raz bierze udział w sesji zdjęciowej, czuje że spełnia swoje marzenia. Z czasem dziewczyna idzie w ślady swojej mamy, pojawia się w znanych czasopismach, a paparazzi nagle pragną jej zdjęć. Jej koleżanki nie mają łatwiej. Hudson nagrywając swoją pierwszą płytę nie może uwolnić się od wpływów znanej piosenkarki, czyli swojej mamy, a za Carine już podjęto decyzję o jej przyszłości.


3. Klasyka



Lucy Moud Montgomery "Błękitny Zamek"
Błękitny zamek to kultowa wśród miłośników twórczości Lucy Maud Montgomery książka. Wzruszająca, zabawna, magiczna i zaskakująca opowieść o tym, jak być sobą, skąd czerpać siłę, by osiągnąć swój cel i spełnić najskrytsze marzenia - dla czytelników w każdym wieku! Valancy nie poszczęściło się w życiu. Dobiega trzydziestki, a wciąż nie zaznała prawdziwej miłości i smaku przygody. Prowadzi nudną egzystencję starej panny, mieszkając pod jednym dachem z nadopiekuńczą matką i wścibską ciotką. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by odmienić swój los. (Źródło: empik.com.pl)


Jane Austen "Duma i Uprzedzenie" 
 Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. 
"Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata... (Źródło: empik.com.pl)
6. Literatura polska

Małgorzata Musierowicz "Jeżycjada"
Cykl o niesamowitej rodzinie Borejków. Jeden z moich ulubionych cykli! Seria ta powinna przekonać do siebie, wszystkich tych którzy mają opory przez polską twórczością.

5. Literatura światowa 




Lucy Dillon "Psy, Rachel i cała reszta"
W książkę przeplatają się losy kilku osób, których życie nie jest idealne. Autorka porusza problemy pojawiające się w wielu współczesnych rodzinach: rozwód, samotna opieka nad dziećmi, bezpłodność.
Rachel jest singielką po specyficznym dziesięcioletnim romansie z żonatym mężczyzną. Po śmierci ciotki, w spadku otrzymuje ona dom oraz przylegające do niego schronisko. Mimo początkowej niechęci przyzwyczaja się do spokojnego życia w niewielkim miasteczku , po hucznym Londynie oraz opieki nad psami. Boryka się jednak z problemami finansowymi oraz rozterkami sercowymi.







George R.R. Martin "Gra o tron"
Książki nikomu myślę, przedstawiać nie trzeba. Jednak polskie wydanie ma jednego ogromnego minusa. Jest beznadziejnie przetłumaczone! Z tak okropnym tłumaczeniem do czasu przeczytania tej lektury jeszcze się nie spotkałam. Rzutuje to bardzo na odbiór książki, dlatego ten kto może niech sięga po wersję oryginalną lub audiobooka jeśli lubi.


To jak na razie tyle :). Mam nadzieję, że znaleźliście tu coś dla siebie. Może przy okazji pobytu w księgarni/bibliotece/u znajomego natkniecie się na jakąś z tych pozycji, w takim wypadku zachęcam do sięgnięcia!
Z chęcią dowiedziałabym się również jakie są Wasze propozycje na te pięknie wolne dni :D.

Buziaki, Patsy!


*******

Korzystając również z okazji tematu o książkach na wakacje, chciałabym Was poinformować o świetnej okazji zdobycia dobrej książki w okazyjnej cenie. Sklep Weltbild ma na ten moment promocję na wiele tytułów. Sama w prezencie otrzymałam już jeden z okazyjnych artykułów ("Wciąż mnie prześladują..." Jennifer Lee Carrell), jednak w najbliższych dniach wybieram się po zakup "Amore, amore!" Marii Carmen Morese - włoski klimat ^^. Zapraszam więc, do kliknięcia tu i przekonania się, czy znajdziecie coś dla siebie :)

11 komentarzy:

  1. "PSy, Rachel i cała reszta" zaczęłam czytać na poprzednich wakacjach, ale jakoś mnie nie porwało i przestałam czytać dalej, teraz żałuję. "Dziewczyny zHexhall" musze, musze, muszę :)
    Kocham Cię za ten teledysk) Już w pierwszych sekundach strasznie mi się spodobał :*

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawy pomysł na post. Książkę Jane Austin znam. Jeżycjadę kiedyś uwielbiałam teraz jej nie trawię. To dowód na to jak bardzo zmieniają się gusta czytelniczę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Duma i Uprzedzenie mnie nie zachwyciła, ale za to Perswazje kocham <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Z tych książek czytałam jedynie "Dziewczyny z Hex Hall" i naprawdę mogę ją polecić. Sama nie mogę się doczekać kiedy przeczytam kolejny tom.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z "Grą o tron" zgadzam się w pełni :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżycjada za mną - czekam na McDusię, a większość jak Hex Hall czy Grę o tron mam w planach :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Hej, zostałaś oTAGowana! :) Więcej informacji na blogu, zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. dawno temu zaczytywałam się w Musierowicz, ale na dzień dzisiejszy niż już nie pamiętam z jej ksiażek ;P

    OdpowiedzUsuń
  9. chętnie wróciłabym do starych dobrych czasów, czyli do Jeżycjady :) ja w te wakacje postawiłam na serię PLL- czyta się lekko i przyjemnie :) a co promocji to Weltbild kusi niesamowicie, już tam zaszalałam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. "Dumę i uprzedzenie" czytałam, a z Jeżycjady jestem na Noelce ;]

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo podoba mi się ten post! ^^ Co do podanych pozycji - "Dumę i uprzedzenie" miałam za ciężką książkę, a Jeżycjadę mogłabym chłonąć dzień i noc ;)

    OdpowiedzUsuń