środa, 25 stycznia 2012

Rick Riordan "Olimpijscy Herosi. Zagubiony Heros" ("The Heroes of Plympus. Book One. The Lost Hero")


Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Data wydania: 29 czerwca 2011r.
Ilość stron: 520
Tom w serii: 1

Elementy fantastyczne: tak.

Sięgając po tę książkę, byłam do niej troszkę negatywnie nastawiona, gdyż ostatnia pozycja, która wpadła w moje ręce autorstwa Ricka Riordana ("Czerwona Piramida") nie do końca przypadła mi do gustu przez swoją infantylność (w tym m.in. młodych bohaterów). Po kilku już stronach zdałam sobie sprawę, że w przypadku tej pozycji, bohaterowie są starsi (mają 16 lat) i w żadnym razie nie odnalazłam nachalnego dziecinnego zachowania, co bardzo mnie ucieszyło. Kiedy akcja zaczęła się na dobre, nie zdawałam sobie sprawy jak lektura ta mnie pochłonęła, do czasu aż dobiłam do końca. Z chęcią poznam również dalsze części tej serii!

Jason, zjawia się na kanapie wycieczkowego szkolnego autobusu, nie pamiętając nic o sobie. Piper  siedząca koło niego przedstawia się "jego dziewczyną",  a towarzyszący im Leo "najlepszym przyjacielem". Chłopak jest zmieszany i nie rozumie, jak wszyscy mogą go znać, skoro on nic nie pamięta, jego podejrzenia potwierdza opiekun wycieczki, który naskakuje na niego agresywnie, wypominając mu jego pojawienie się. Od tego momentu trójka nastolatków, wkracza w zupełnie nowy świat, pełen mitologicznych bogów i historii, który otwiera drogę do rozwiązań wielu trapiących ich życiowych problemów, czy zagwozdek, które pojawiły się w ich umysłach, w różnych niewyjaśnionych i zaskakujących momentach. 
Przed nimi zapowiada się długa wędrówka, walka jak i wiele zagadek. W trójkę muszą sobie nawzajem pomagać, jak i zniwelować zagrożenie całego Świata, które właśnie się rodzi... Po drodze będą odkrywać prawdy o sobie, z których niekiedy w ogóle nie zdawali sobie sprawy. 

Najbardziej wciągającym elementem tej książki jest bezceremonialnie tajemnica. Nie tylko jedna, na dodatek. Razem z bohaterami możemy powoli zbierać poszlaki i dedukować między nimi powiązania, niektóre zagadki rozwiążemy szybciej, a na odsłonę innych po prostu musimy (nie)cierpliwie czekać. Myślę, że największą i najciekawszą tajemnicą (oczywiście według mnie) jest pojawienie się Jasona i jego powiązanie z innym zniknięciem, ja nie wyprzedziłam w szybkości łączenia faktów bohatera, przez co rozwiązanie mnie zaskoczyło i jednocześnie zaciekawiło.

Siłą napędową obok wątku detektywistycznego jest akcja, która nabiera niekiedy niesamowicie szybkiego tempa, przez co nie ma momentu, w którym ze spokojem możemy odłożyć książkę na bok.
Bardzo dobrym elementem jest przedstawienie akcji z punktu widzenia trzech bohaterów (Leo, Jasona i Piper) dzięki czemu każdego z bohatera możemy poznać lepiej i dość obiektywnie ocenić jego postępowanie jak i samą postać.

Pozycja ta, bardzo mile mnie zaskoczyła. Dzięki porzuceniu przez autora zbytecznej infantylności, mogę z czystym sumieniem polecić tę lekturę również starszym czytelnikom :).

Moja ocena: 8,5/10

Buziaki!

11 komentarzy:

 1. Od kiedy zobaczyłam zwiastun filmu chciałam przeczytać też książkę. Poza tym uwielbiam mitologię grecką ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na nią ogromną ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na półce! Czeka i doczekać się nie może! Ale przeczytam xD

  OdpowiedzUsuń
 4. na co dzień nie przepadam za historiami tego typu, ale Herosi zaskoczyli mnie bardzo pozytywnie. już nie mogę doczekać dalszego ciągu przygody.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw muszę przeczytać pierwszy tom. A najlepiej zacznę od serii o Percym

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę się wziąć za książki tego autora;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać, jestem ogromną fanką Percy'ego.
  Obserwuję, mam nadzieję, że do mnie zajrzysz ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba sięgnę, jak tylko dam radę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie :)
  Ale wydaje mi się, że to książka, dla kogoś młodszego, niż ja :P

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czeka na półce na przeczytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam książki tego autora:)

  OdpowiedzUsuń