poniedziałek, 27 czerwca 2016

Bożena Fabiani "W kręgu sztuki. Wybór gawęd" recenzja

Data wydania: 11.2015
Ilość stron: 368
Oprawa twarda

Kolejne spotkanie z Bożeną Fabiani, po bardzo udanych "Gawędach o sztuce sakralnej" (recenzja) było nieuniknione. Sama szczerze nie rozumiem, czemu sięgnięcie po tę przepiękną książkę zajęło mi tak dużo czasu. "W kręgu sztuki" to wspaniałe wydanie wybranych gawęd autorki, nowych i tych z jej poprzednich pozycji, które okazało się równie fascynujące jak ładne.

Opis:
Po czterech tomach Gawęd o sztuce oraz komplementarnym wobec nich tomie Gawędy o sztuce sakralnej proponujemy ekskluzywne wydanie wybranych gawęd Bożeny Fabiani w formie albumowej, luksusowej i bibliofilskiej. Album stanowi kompilację najciekawszych wątków z tomów dotychczas napisanych przez autorkę oraz kilku dodatkowych tekstów. Bożena Fabiani, historyk i popularyzatorka kultury, wprowadza nas w czasy i świat ludzi sztuki od mistrzów mozaiki bizantyńskiej do Salvadora Dali. Bogactwo materiału jest imponujące! Książka, ozdobiona barwnymi reprodukcjami, wydana na wysokim jakościowo papierze, w twardej oprawie, będzie doskonałym prezentem.

Największą zaletą tej książki jest jej gawędziarska forma. Żadnym znawcą sztuki nie jestem, ale jednocześnie chciałabym się dowiedzieć o niej czegoś więcej niż suchych faktów. I właśnie dlatego gawędy są wprost idealną opcją. Jak książka długa i szeroka mamy wrażenie, że Bożena Fabiani jest naszym przewodnikiem po najlepszych galeriach sztuki oraz zabytkowych budowlach. Autorka dzięki swojej charyzmie świetnie połączonej z obszerną wiedzą oraz talentem literackim snuje wciągające opowieści o twórcach najbardziej znanych dzieł sztuki.

Jeśli chodzi o wybór tematów, bardzo przypadł mi on do gustu. Bożena Fabiani nie skupiła się na żadnej konkretnej epoce, czy stylu, ale zachowała ciekawą różnorodność. Od wspaniałego Fra Angelico, czy Caravaggia, przez mniej znanych artystów takich jak Elisabetta Sirani oraz Philippe De Champaigne, a na Vermeerze i jego fałszerzu skończywszy (łącznie dwadzieścia trzy wielce interesujące postacie). Na swoim koncie mam już jedne "Gawędy" tej autorki, i kilka z nich pojawiło się w tej pozycji, jednak nie odczułam w związku z tym żadnej przykrości. Dobrze było sobie przypomnieć zapomniane informacje, możliwe również, że to edycji zawdzięczam podtrzymanie zainteresowania na tym polu.

Nie sposób również nie zaznaczyć piękna tego wydania! Rozmiar raczej albumowy, piękna twarda oprawa, porządne wydanie na grubym papierze oraz wplecione w teksty ilustracje dają efekt wysokiej jakości wydania. Książka ta jest prawdziwą perełką mojej bibliofilskiej kolekcji :).

"W kręgu sztuki" to wymarzona pozycja dla amatorów sztuki oraz bibliofilów. Książka ta łączy w sobie świetny gawędziarski styl, ciekawe , niebanalne historie oraz piękną jakość wydania. Jest to nie tylko przyjemna lektura, ale i piękna ozdoba :).


Moja ocena: 8,5/10

Miłego czytania,
Patsy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz