niedziela, 4 lipca 2010

Tanja Kinkel "Synowie wilczycy"


Wydawnictwo: Książnica
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Data wydania: 17 maja 2010r.
Ilość stron: 463

Bardzo ciekawa książka, autorka ma nowe spojrzenie na mit o Romulusie i Remusie, przeplatane z przyjętą wersją legendy o założycielach Rzymu.

Córka Numinatora - wygnanego władcy Alby - której przeznaczeniem było zostać arcykapłanką bogini Turan, patronki miasta zostaje, jak twierdzi, zapłodniona przez boga, którego imię ukrywa. Kiedy dowiaduje się o tym Fasti - aktualna arcykapłanka, oraz ówczesny władca Alby - Arnth, brat Numinatora, Ilian zostaje zmuszona wraz z Faustulusem, latyńskim niewolnikiem do opuszczenia miasta.
Podczas oczekiwania na urodzenia dziecka, Larancja (takie imię zostało jej nadane przez nowego męża, po ceremonii odebrania jej imienia) uczy się wykonywać prace chłopki. Niedługo po porodzie ucieka. Ilian chce dostać się do Wyroczni w Delfach, aby tam kapłani wstawili się za nią. Żeby się tam dostać prosi o pomoc handlarza, który przybył z Grecji, Ariona, w drogę wyrusza razem z bardem - Ulsną, którego pomogła uratować, w zamian towarzyszy on jej w każdym momencie wspólnej wyprawy i pomaga w osiągnięciu zamierzonych przez Larencję celów. Kiedy dociera do Wyroczni, w zamian za wsparcie kapłani oczekują od niej wielu poświęceń, niejednokrotnie będzie narażała życie w celu, który nie jest tak oczywisty jak by się mogło wydawać.
Okazuje się, że zachowanie Ilian ma duży wpływ na dorastanie jej synów, Remusa i Romulusa.

Ogólnie ---> pozytywnie. Książka jest ciekawa i wciągająca; losy Ilian są intrygujące i wzbudzają moją ciekawość. Po przeczytaniu tej książki zaczęłam się interesować mitologiami Etrusków, kraju skąd wywodzi się matka założycieli Rzymu.

2 komentarze:

  1. Dawno temu czytałam fantastyczną książkę Kinkel - "Cienie La Rochelle" ( o kardynale Richelieu między innymi), muszę się w takim razie rozejrzeć i za tą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna okładka. Książka też może być ciekawa.

    OdpowiedzUsuń