niedziela, 12 marca 2017

5 powodów, dla których uwielbiam CZYTAĆ


Jak łatwo można się domyślić uwielbiam czytać. Jest to dla mnie nie tylko ogromna przyjemność, ale wręcz potrzeba - gdy przed dłuższy czas nie czytam, czuję się jakby mnie coś w życiu omijało (nie ma to jak prawdziwe problemy...). Dlatego dzisiaj w tę słoneczną (przynajmniej u mnie) niedzielę, postanowiłam podzielić się z Wami pięcioma konkretnymi powodami, dla których kocham książki :D.

1. Wyobraźnia
Zacznijmy od oczywistości. Każdy wie, że czytanie rozwija wyobraźnię - musimy przecież sami wszystko sobie zwizualizować: postacie, świat, pogodę, emocje, głosy i wiele innych elementów. Nasza wyobraźnia cały czas pracuje, również przed i po lekturze. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić co by było, gdybym nie zaczęła czytać książek (tak naprawdę jestem, jest to czysto figura retoryczna :P).

2. Inspiracja
Książki są dla mnie dużą inspiracją do rozwijania się w różnych aspektach mojego życia. Motywują mnie do wielu rzeczy, na które normalnie pewnie bym się nie zdecydowała. Trudno jest ocenić, czy rzeczy których dokonałam w życiu (jaki patos ;D) doszłyby do skutku bez mojej miłości do książek, jednak w tym przypadku część zasług z pewnością należy im przypisać.3. Nauka
Czytanie bardzo poszerzyło moje naukowe perspektywy - i nie mam tu na myśli stricte książek popularno-naukowych (te są dość oczywiste), ale raczej fikcyjne. Jestem osobą bardzo ciekawą wielu rzeczy i kiedy w lekturach napotykam na kultury, elementy historyczne, czy jakieś inne fakty lubię je sprawdzać i poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Dzięki temu mogę nauczyć się wiele na przeróżne tematy, które normalnie nigdy nie przykułyby mojej uwagi.

4. Perspektywy
Jest to również dość oczywisty punkt - czytanie pozwala nam na poznania różnorodnych perspektyw: innej płci, wyznania, kultury, pochodzenia, problemów życiowych, niepełnosprawności i masy innych rzeczy, o których czasami możemy nie wiedzieć nic. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, czy autor używa własnego doświadczenia w danej narracji, lub jak dobrze jest ona oddana, jednak tak czy siak, uważam że jest to świetne wprowadzenie do poszerzania horyzontów i bycia bardziej otwartym i tolerancyjnym.

5. Język
Czytanie książek zaowocowało moją ogromną miłością do języków. Nadal często zdarza mi się zadziwić piękną literaturą i wspaniałymi talentami pisarskimi. Uwielbiam dowiadywać się więcej o języku polskim (fakt, że nadal istnieją słowa, których znaczenia nie znam lub nie jestem pewna jest po prostu niesamowity :D) oraz poznawać literaturę obcojęzyczną. Jednak co najważniejsze, moja pasja do książek w dużym stopniu przyczyniła się do wyboru studiów filologicznych, dzięki czemu mogę rozwijać moją miłość do książek  i wmawiać sobie jak niezbędne jest to dla mojej edukacji ;P.


Powodów, dla których czytam jest oczywiście więcej i jestem pewna, że każdy z Was pomyśli o czymś innym, co naprawdę ukazuje magiczną moc literatury :D. Wiem, że nie wspomniałam powyżej o ucieczce do innego świata, czy utożsamiania się z postaciami, jak i o wielu innych elementach, jednak musiałam się jakoś ograniczyć, bo inaczej ten post byłby znacznie dłuższy ;).

Miłego czytania,
Patsy.

6 komentarzy:

 1. Czytanie cudownie rozwija i to na wielu płaszczyznach a do tego zapewnia rewelacyjną rozrywkę. Szkoda że nie każdy jest w stanie to dostrzec.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam! Miejmy nadzieję, że kiedyś się "nawrócą" ;D

   Usuń
 2. W 100 % się z Tobą zgadzam.
  Nie rozumiem osób, które nie lubią czytać, "bo tak".
  O ile jeszcze mają jakieś inne zainteresowania - ok, niech im się oddają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod wszystkimi 5- ma pkt podpisuję się :)

  OdpowiedzUsuń