poniedziałek, 18 maja 2015

Sebastian Leitner "Naucz się uczyć" ("So lernt man lernen. Der Weg zum Erfolg.")


Wydawnictwo: Cztery Głowy
Tłumaczenie: Marcin Urban
Data wydania: 14 stycznia 2015 r.
Ilość stron: 304

Każdy z nas chciałby uczyć się szybko, łatwo i jak najbardziej efektywnie. Nietrudno więc zrozumieć zainteresowanie pozycją, która to obiecuje. Jako osoba z dość oporną i wybiórczą pamięcią, na przestrzeni szkolnych lat stosowałam (z różnym efektem) wiele trików, o których usłyszałam, czy przeczytałam. Wciąż się uczę, i wciąż jestem otwarta na nowe porady, dlatego też, mimo, iż Ameryki w tej książce nie odkryłam, nie uważam czasu jej poświęconego za stracony.

Opis:

Pierwsze polskie wydanie doskonałego poradnika autorstwa Sebastiana Leitnera – twórcy systematyki psychodydaktycznej, bazującej na nauce z kartoteki.

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się:
-jak się uczyć i trwale zapamiętywać przyswajaną wiedzę
-w jaki sposób przygotowywać materiały do nauki
-jak rozwijać swoją inteligencję


Jeśli nie jesteś zaznajomiony z fiszkami, lubisz uczyć się rzetelnie, a materiał, który musisz opanować, chcesz trwale zapamiętać ta pozycja jest dla Ciebie. Porady w niej zawarte pozwolą Ci również opanować ograniczony materiał np. daty, słówka, które najlepiej "wykuć". W innych przypadkach, biorąc pod uwagę dzisiejszego ucznia/studenta muszę ocenić wywody autora jako niepraktyczne - nie wiem jak Wy, ale nie znam wielu osób, które przykładowo: czują potrzebę wykucia całego podręcznika sposobem kartoteki (fiszek).

Męczyłam się z tą książką dobre parę miesięcy. Nie mam pewności co było dla mnie największym problemem, ale obstawiam dosyć dużą orientację na psychologię; jej pojęcia, ciągłe przywoływanie nazwisk oraz doświadczeń - mnie osobiście przytoczone przykłady wcale nie zainteresowały, a często wręcz przeciwnie - zniechęcały mnie i spowalniały tempo czytania. Po tytule oraz opisie spodziewałam się czegoś innego, a przynajmniej innych proporcji w treści.

"Naucz się uczyć" to książka mocno zorientowana na psychologię ukrytą za procesem uczenia się. Zawiera w sobie porady do wykorzystanie w konkretnych warunkach i dla konkretnych celów (ww), przez co nie uznaję jej za lekturę obowiązkową, jednak pragnę podkreślić, że każdy ma swoje sposoby, które trzeba odkryć i wypróbować ;).

Moja ocena: 5,5/10

Miłego tygodnia, Patsy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz