niedziela, 1 maja 2011

Ally Condie "Dobrani" ("Matched")


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Data wydania: 8 marca 2011r.
Ilość stron: 352

Wszyscy z nas chyba wiedzą jak trudno jest w dzisiejszych czasach stworzyć książkę fantasy nie tylko świetnie napisaną, wciągającą, ale przede wszystkim z jakimś nowym motywem, światem. Ally Condie stworzyła pozycję, która odpowiada wszystkim tym punktom, ale również porusza, gdyż bohaterowie, którzy żyją pod ciągłą kontrolą i mają dyktowane zasady życia, kojarzą mi się z ,do dziś istniejącą w niektórych krajach, dyktaturą. Jako osoba żyjąca w wolnym kraju, która może dokonywać własnych wyborów, muszę przyznać, że scenariusz jaki przedstawia nam autorka jest straszny, ale również i odrobinę prawdopodobny, ponieważ światem coraz bardziej zawłada technologia jaki i precyzowane są często nasze gusta. Pozorne szczęście, ład i narzucone posłuszeństwo, nie dadzą ludziom szczęścia, myślę, że tak mogę zinterpretować motyw tej pozycji

Cassia odczuwa, że brakuje jej czegoś w życiu. Wolności. Zadaje sobie wiele pytań, na które nie otrzymuje odpowiedzi, czuje niechęć do system, który nie pozwala jej być z tym kim chce oraz zdaje sobie sprawę z tego jak ogromną kontrole, roztacza nad nią Społeczeństwo. Dziewczyna powoli zaczyna się buntować, zaczynając od drobnych wykroczeń, a kończąc na występkach, które mogą skutkować tragedią dla całej jej rodziny oraz znajomych. Nie tylko Cassia zaczyna wątpić. Dołączają się do nie powoli jej przyjaciele oraz rodzina, dostrzegając nieszczęśliwe skutki ścisłej kontroli. Do walki również motywuje ją miłość, która nie może istnieć w systemie w zaplanowanym przez innych życiu dziewczyny. Cassia powoli zaczyna dostrzegać błędy w budowie Społeczeństwa i stara się je jak najlepiej wykorzystać, próbując jednocześnie chronić tych których kocha.

Już od początku czytania tej lektury, można stwierdzić, że pomimo lekkiego stylu pisania autorki jak i ciekawej akcji, książka ta porusza ciężki temat. Rozstrzyga nam granice kontroli władzy nad obywatelem. Rządzący próbują za wszelką cenę zawładnąć swoimi podwładnymi. Do pewnego momentu Cassi wydaje się, że wiedzie wspaniałe życie, a jej przeznaczeniem jest wypełnić wolę Społeczeństwa, jednak z czasem wraz z absurdalnymi i niemiłymi ruchami ze strony władzy, dziewczyna zdaje sobie sprawę, że nie tak chce funkcjonować. Mimo, że wie ile będzie kosztował ją jak i jej bliskich bunt jak i najmniejsze jego przejawy, decyduje się na powolne stawianie czoła rządowi, który może przewidzieć, prawie każdy ruch dziewczyny.

Miłość. Również i ten ważny akcent został przewidziany w życiu Cassi. Kiedy na bankiecie wyboru dowiaduje się, że jej najbliższy przyjaciel zostanie jej partnerem na zawsze, wypełnia ją nieopisywana radość. Kiedy jednak w systemie zachodzi pomyłka i dziewczyna spogląda na zdjęcie twarzy osoby, która wcale nie powinna się tam znaleźć, nachodzą ją wątpliwości, co do uczuć, które darzy ludzi ją otaczających. Czy i ten "błąd" był przewidziany przez Społeczeństwo, które przecież jest nieomylne, i któremu, podobno, zależy na szczęściu dziewczyny? Pytania te nachodzą główną bohaterkę. Poczucie woli buntu, szczęścia jak i miłości mieszają się w głowie Cassi. Dziewczyna, mimo młodego wieku podejmuje odważne decyzje, w miarę możliwości stawia czoło władzą, żeby  spełnić obowiązek płynący z serca.

Książka "Dobrani" opowiada nam jednocześnie piękny jak i tragiczny moment w życiu młodej osoby, która skazana na porażkę, próbuje ze wszystkich sił zapewnić szczęście sobie i innym. Pozycja ta również uczy. pozwala nam dostrzec swobodę jaką mamy w dzisiejszych czasach, choć czasem zdaje się nam, że jej granice zanikają, ukazuje nam również nasze ludzkie słabości, bierność w stawianiu oporu w zanadto rozszerzonej  kontroli innych osób nad nami oraz niechęć w zmienianiu rzeczy tylko z pozoru dla nas dobrych, ponieważ boimy się wyrazić własne zdanie, czy stanąć w swojej czy cudzej obronie.
Pozycja ta głęboko zalęga się w naszych myślach i uważam, że będzie to lektura do której, nie tylko w momentach słabości, będę zaglądać.

Moja ocena 8,5/10

Pozdrawiam, Patsy :-)

18 komentarzy:

 1. Mam wrażenie, że większość osoób, które prowadzą bloga o tematyce książkowej, mają tę pozycję za sobą:)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie czytałam, ale twój opis na tyle mnie zaciekawił, że na pewno poszukam jej w bibliotece
  [koniecznie-przeczytaj.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam ją u siebie i mam nadzieję nabyć następną jej część, książka jest na prawdę ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, a to bardzo ciekawe, co piszesz na samym początku - o tych innowacjach, odejściu od tego, co już zostało powiedziane. Już samo to właściwie wystarcza mi za rekomendację tej powieści, choć oczywiście cała Twoja recenzja sprawia, że mam ochotę z wielkim zainteresowaniem sięgnąć po 'Dobranych'. Na pewno to uczynię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam i byłam z niej bardzo zadowolona.
  Nasza zgodność w ocenie świadczy chyba o podobnych odczuciach względem tej powieści.
  Świetna recenzja ;)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. Idę do bblioteki i spytam o tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tylko będę miała okazję, to z pewnością z niej skorzystam i przeczytam "Dobranych":))

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja siostra marzy o niej odkąd wyszła. Trzeba będzie chyba w nią zainwestować :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem mam wątpliwości co do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od początku chciałam ją przeczytać. Twoja recenzja tylko mnie w tym upewniła. Myślę, że zauważyłaś coś bardzo ważnego - powiązanie między treścią książki a dyktaturą... To dodaje "Dobranym" dodatkowej wartości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam ochotę przeczytać, zachęcona pozytywnymi recenzjami. Ostatnio natknęłam się na opinię w dość... odmiennym stylu i zastanawiam się, czy jednak na razie sobie nie odpuścić

  OdpowiedzUsuń
 12. książką stoi już na półce i czeka na chwilę wolnego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chcę ją przeczytać, ale nie ma jej jak na razie w żadnej bibliotece :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkę mam już na liście planowanych, a Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pełno w internecie o tej książce, co tylko potwierdza, że jest bardzo dobra :P

  Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 16. choćby nie wiem jaka recenzja dobra i zachęcająca była to ja się na fantastykę nie pisze. Jakoś nie pasuje mi. Kilka razy się chciałam z nią zmierzyć i niestety, przegrałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałam i również dość wysoko oceniłam :)
  Podobała mi się,choć z początku sceptycznie odnosiłam się do niej i odwlekałam czytanie ile tylko mogłam,z jakiegoś nieznanego mi powodu myślałam,że to opowieść o wampirach ;)

  OdpowiedzUsuń