poniedziałek, 8 grudnia 2014

Gayle Forman "Zostań, jeśli kochasz" ("If I Stay")


Wydawnictwo: Nasza Ksiegarnia
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Data wydania: 10 września 2014r.
Ilość stron: 248

Elementy fantastyczne: tak.

Przyznam się, że na tę książkę zwróciłam uwagę dzięki obejrzeniu zapowiedzi filmu. Bardzo zaintrygował mnie pomysł - świadomość w czasie śpiączki, potem dokładniejszy opis pozycji i nie pozostało mi nic innego jak po nią sięgnąć. Nie spodziewałam się żadnego cudu literackiego, ale jednocześnie zawsze oczekuje od książek okrzykniętych bestsellerami jakiegoś poziomu. Niestety nie mogę się zgodzić z tym statusem.

Opis:
Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.
Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Zostań, jeśli kochasz" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.

Tak jak już wspomniałam, zdecydowanie największą zaletą tej książki jest pomysł na nią. Mia, główna bohaterka, jest świadomym obserwatorem wydarzeń, które mają miejsce w czasie jej śpiączki ,po wypadku. Dodatkowo dokonuje ona retrospekcji swojego dotychczasowego życia, jego największych radości, stresów i momentów wartych zapamiętania, co daje czytelnikowi dobrą perspektywę na decyzje bohaterki. Te pojedyncze wydarzenia, które stanowią, tak naprawdę jej życie, które składa się z wielu chwil radości, ale również smutku. To pamiętanie o tych momentach szczęścia trzyma nas przy życiu.

Gayle Forman bardzo ogranicza opisy, prawdopodobnie dlatego książka ta z początku może się wydawać za krótka. myślę, że chciała, aby czytelnik skupił się na samej treści pozycji, a nie na rozbudowaniu scenerii, jednak kilka dłuższych opisów na pewno wzbogaciłyby tę książkę, nie pozostawiając jej w tak "surowej" formie.
To co nie spodobało mi się w tej pozycji, to zdecydowanie wyraźna "poprawność polityczna", która zwłaszcza ze wspomnianym brakiem opisów, była bardzo widoczna i wręcz nachalna. 

"Zostań, jeśli kochasz" jest książką, którą (tylko) miło było czytać, która nie porywa. Autorka miała ciekawy pomysł, jednak jego realizacja nie do końca spełnia oczekiwania.

Moja ocena: 5,5/10

Miłego tygodnia, Patsy! :)

Ps. Oto zapowiedź filmu:

3 komentarze:

 1. A ja byłam zachwycona, zarówno książką jak i filmem (filmem nawet bardziej). Może nie działo się wiele, ale ta historia miała niesamowity nostalgiczny klimat, który jest bardzo w moim stylu i przyznam, że bardzo chętnie do niej wracam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie się szalenie ta książka podobała - czytałam ją jeszcze w poprzednim wydaniu, z o wiele lepszym tytułem i piękną okładką. Jak dla mnie cudo - płakałam przy niej bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się książka nie podobała, w ogóle nie wzruszyła, nie rozumiem fenomenu ;)
  Masz racje co do bestsellerów ;)

  OdpowiedzUsuń