niedziela, 30 września 2012

Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz "Ja, Ibra" ("Jag Ar Zlatan").Wydawnictwo: Sine Qua Non
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Data wydania: 7 marca 2012r.
Ilość stron: 392 (+ wkładki ze zdjęciami)

Elementy fantastyczne: nie.

Dość długo mobilizowałam się do napisania recenzji tej książki, dokładnie nie wiem czym to było spowodowane... Może tym, że nie do końca wiem, co sądzić o tej pozycji. Ogólnie odebrałam ją pozytywnie i mogę stwierdzić, że się na niej nie zawiodłam, ale z drugiej strony, przedstawienie części piłkarskiego świata, ukazała mi jedną z jego dominujących stron (pieniądze). Jego historia jednak naprawdę jest niesamowita! Cieszę się, że możemy poznawać historię osób, które mimo ogromnej ilości przeciwności losu, spełniły swoje marzenia i mogą dzięki temu dawać nadzieję innym.

Zlatan Ibrahimovic od małego nie miał łatwo, urodził się w niezamożnej rodzinie emigrantów, niedaleko Malmo w Szwecji. Przez specyficzne wychowanie, już jako mały chłopiec, chciał coś osiągnąć w życiu, jednak środowisko, w którym się wychował nie pomagało mu w tym. Jednak przez twardy charakter jak i dużą pracę nad swoim talentem, powoli zaczyna piąć się po drabinie piłkarskiej. Z Malmo, przechodzi do Ajaksu Amsterdam, dalej jest Juventus Turyn, Inter Mediolan, FC Barcelona, AC Milan, a na dzień dzisiejszy francuskie PSG. Jest jednym z najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie, zdobył ogrom tytułów, i już nierzadko, nazywany jest legendą, a na pewną wzorem dla początkujących piłkarzy. Pikanterii jego postaci nadaje wybuchowy charakter oraz bezpośredniość.

Myślę, że najważniejszą zaletą tej książki jest sama historia Zlatana. Jest wciągająca i interesująca jak powieść, a kiedy patrzymy na nią przez pryzmat realistyczności, nabiera nawet z lekka baśniowego wyrazu. Czyż nie o to chodzi w bajkach? Z biednej, "przeszkadzającej" osoby, postaci udaje się osiągnąć swoje marzenia, a nawet więcej. Daje ona przede wszystkim nadzieję i motywację na to, że dzięki bardzo ciężkiej pracy będziemy w miejscy, w którym chcielibyśmy być.

Sam Ibra, okazał się również, tak jak podejrzewałam,  wielce ciekawą postacią. Mimo, iż niektóre z jego zachować, jak i późniejszych wyjaśnień, wydały mi się dziwne, jednak w połączeniu ze szczerością, bezpośredniością  i poczuciem własnej wyjątkowości tworzą obraz prawdziwego człowieka, a nie wykreowanej postaci.
Do gustu przypadło mi również ciekawe posłowie autorstwa Rafała Steca, dzięki któremu możemy nabrać dystansu do przedstawianej historii, uzupełnia on niektóre fragmenty opowieści Zlatana o nieprzedstawione powody sytuacji, czy jej skutki oraz ocenia on bardziej krytycznie samego piłkarza.

To co mi się nie spodobało to błędy edytorskie, literówki. Niestety jestem dość wyczulona na tym punkcie.

Myślę, że książka ta z pewnością spodoba się fanom piłki nożnej, samego Zlatana, czy osobom poszukującym w życiu motywacji i wiary we własne możliwości.

"Nie bycie takim, jak inni, jest okej.
Wierzcie w siebie, jak uczy moja historia, 
bo mimo wszystko każdy może odnaleźć własną drogę."

Moja ocena: 8/10

Buziaki, Patsy!

6 komentarzy:

 1. Jakoś nie interesuję się piłką, więc książka bardzo nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o piłce nożnej mam nikłe pojęcie i książka pewnie już temu nie zaradzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny jest ten tytuł. Bardzo przyjemnie mi się go czytało no i przybliżył mi postać Zlatana ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i bardzo mi się podobało ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć interesuję się piłką, nie przepadam za tym piłkarzem. Może błędnie go oceniam, gdyż często jest tak, że media kreują z takich postaci najczęściej osoby zarozumiałe, które swoje obłędne bogactwo wydają na irracjonalne rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie dla mnie, ale wiem, komu może się spodobać... ;D

  OdpowiedzUsuń