poniedziałek, 5 marca 2012

Richelle Mead "Ostatnie Poświęcenie" ("Last Sacrifice")


Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Tłumaczenie: Monika Gajdzińska
Data wydania: 22 lutego 2012r.
Ilość stron: 544
Tom w serii: 6 (ostatni)

Elementy fantastyczne: tak.

Nadszedł ten czas. Ostatni tom serii, a co za tym idzie rozwiązanie wielu wątków niosących za sobą pikantne sekrety i ciekawe relacje między bohaterami... Mimo, iż książki o takiej tematyce jak i po prostu poziomie infantylności powoli zastawiam niestety w tyle, serię "Akademia Wampirów" darzę ogromnym pozytywnym uczuciem, wręcz sentymentem.
Uważam, że każdy kto choć troszkę interesuje(-ował) się wampirycznymi pozycjami fantasy, powinien przeczytać jedynie rozdział pierwszej części :).

Rose zawsze miała kłopoty, ale nigdy tak wysokiego kalibru. Może zostać stracona za zdradę, której się nie dopuściła. Wrobiona w zabójstwo królowej dziewczyna może tylko czekać w więziennej celi na proces i pokładać nadzieję w planie  przyjaciół, który jest jej jedyną szansą na przeżycie. To nie jest jednak jej jedyne zmartwienie, jej przyjaciółka, księżniczka Vasylissa ma rodzeństwo, co może jej zagwarantować tak ważny w tej sytuacji głos w Radzie, w obu zagadkach nie ma niestety zbyt wielu poszlak, a czas ucieka...

Największym plusem tej książki, jest według mnie to czego brakowało w ostatniej części, mianowicie relacji Rose z Dymitrem, nie mam na myśli nawet miłości, czy romansu, ale rozmów spojrzeń, tego niesamowitego uczucia, które ich łączy, każda ich wspólna scena jest po prostu rozkoszą dla głupich romantyków, takich jak ja.

W porównaniu z pozycja "W Mocy Ducha", w tej lekturze jest dużo więcej akcji, wątków oraz zmian scenerii. Mimo, iż jedną z kluczowych tajemnic niechcący poznałam przed zabraniem się za tę książkę (nie radzę czytać żadnych opisów lektur, które nie wyszły jeszcze w Polsce, które są jakkolwiek powiązane z naszymi przyszłymi planami czytelniczymi), byłam zaskakiwana kilka razy i to dość znacząco :D.

Muszę na pewno pochwalić autorkę za świetne zakończenia czy zwieńczenia wszystkich wątków, myślę że na żadnym z nich się nie zawiodłam, choć niektóre poznałabym lepiej, jednak, kiedy pozostawia się czytelnikowi pole do popisu dla jego wyobraźni, i dzieje się tak w niewielkim stopniu, uważam to za zaletę stylu pisarskiego.

"Ostatnie Poświęcenie" to bardzo dobre uhonorowanie najważniejszego fragmentu życia Rose. Cieszę się, że miałam okazję poznać tak barwną bohaterkę, która mimo iż łączy w sobie wymiętoszoną przez wszystkich autorów cząstkę fantastyczną, jak i cechy młodej niezależnej, pięknej kobiety oraz skrytą romantyczkę jest postacią tak oryginalną, że pozostanie w mojej pamięci na zawsze :).

Moja ocena: 8/10

Buziaki, Patsy.

10 komentarzy:

 1. Po tak zachęcającej recenzji, robi mi się coraz bardziej głupio, że nie rozpoczęłam jeszcze tej serii...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ogromna fanka tej serii. Uwielbiam postać Rose, jej związek z Dymitrem i ciągłą akcje w każdej części. Cała seria jak najbardziej godna polecenia. Przeczytałam pierwsze trzy części w wersji "papierowej" a pozostałe trzy w nieoficjalnym tłumaczeniu. Ale tak czy inaczej, cała seria koniecznie musi znaleźć się na mojej półce. :)
  Zapraszam na ---> recenzje-nezi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Również jestem po całej serii "Akademii Wampirów". :) Uwielbiam wykreowane w niej postacie. Ostatni tom, tak jak piszesz, jest uhonorowaniem całej serii. Było w nim wiele elementów, które mnie zaskoczyły :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie ta seria nie przekonuje. I nie sięgnę po nią- chyba że w chwili desperacji

  OdpowiedzUsuń
 5. Uuuu Uuu Uuu ale się podjarałam xD
  Ale serio, to jedna z moich ulubionych serii. Szkoda tylko, że taka droga - jak narazie skończyłam na Przysiędze Krwi, czekam na jakieś promocje

  OdpowiedzUsuń
 6. Ah, nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam piątą i szóstą część tej serii!

  OdpowiedzUsuń
 7. ja nie jestem do tej serii przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam "Akademie" i już niedługo biorę się za ostatnią część. Nie mogę się doczekać, bo 5 skończyła się bardzo zaskakująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś przeczytam, ale najpierw czeka mnie pierwszy tom

  OdpowiedzUsuń